Teslimat

Siparişimin teslim seçenekleri nelerdir?
Siparişinizi isterseniz tercihiniz olan Nadas mağazasından, isterseniz sizin belirlediğiniz adrese kargo ile göndererek teslim alabilirsiniz.

Adres sayfasında teslimat adresi olarak ‘’Mağazadan teslim al’’ seçeneğini tıkladığınızda görüntülenen mağazalardan istediğinizi seçebilirsiniz. Ya da kargo seçeneğini tıklayarak belirttiğiniz adrese gönderebiliriz.

Siparişim ne zaman kargoya verilir?
www.nadasderi.com’den verdiğiniz siparişler en hızlı şekilde hazırlanarak size ulaştırılacaktır. Siparişiniz bize ulaştıktan sonra 2 ile 4 gün arasında kargoya teslim edilecektir. Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde ulaşan siparişleriniz, takip eden ilk iş gününde işleme alınarak belirtilen süreç içerisinde kargoya teslim edilecektir. Yılbaşı, bayram, ve özel günlere denk gelen dönemlerde yoğunluk nedeniyle, belirtilen süre bir miktar aşılabilmektedir.

İndirim dönemlerinde siparişim ne zaman kargoya verilir?
İndirim dönemlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle kargoya verilme süresi 4-7 iş günü arasında değişmektedir.

Kargo bilgilerimi nasıl takip edeceğim?
Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde e-mail ile bilgilendirileceksiniz. Maildeki ilgili linki tıklayarak siparişinizi takip edebilirsiniz. Ayrıca hesabım/siparişlerim bölümünden ‘’ kargom nerede’’ linkini tıklayarak siparişinizi takip edebilirsiniz.

Hangi kargo şirketi ile çalışmaktasınız?
Yurtiçi Kargo

Kargo işlemleri için ücret ödeyecek miyim?
Kargo ücretleri tarafımızca karşılanmaktadır.

İade kargosu için ücret ödeyecek miyim?

Anlaşmalı olduğumuz “Yurtiçi Kargo”yu tercih etmeniz durumunda kargo ücreti ödemezsiniz. İade için bunun dışında bir kargo şirketini tercih etmeniz durumunda, kargo ücreti müşteri tarafından karşılanır.
Siparişimin elime ulaşmaması halinde ne yapabilirim?
Kargo firması belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim etmektedir. Adresinizde bulunmamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinize dair bir not bırakır. İki gün içerisinde paketinizi şubeden almamanız durumunda siparişiniz depomuza geri döner. Bu durumda sipariş tutarını ve kargo ücretini ürünü satın alırken kullandığınız ödeme yöntemi ile aynı ödeme yöntemi üzerinden geri ödenmektedir.

Teslimat adresimde bana ulaşılamazsa başkasına teslimat yapılabilir mi?
Belirtmiş olduğunuz teslimat adresinizde kargonuzu teslim alacak başka bir kişi var ise, bu bilgiyi siparişinizi oluştururken “Siparişi teslim alacak olan kişi” kısmında belirtmeniz gerekmektedir. Aksi durumda siparişiniz başka bir kişiye teslim edilmeyecektir.

Sipariş teslimat adresimi değiştirmek istiyorum, nasıl yapabilirim?
Sipariş oluşturduktan sonra ilgili sipariş için adres değişikliği yapılamamaktadır.
Eğer siparişiniz kargoya teslim edildiyse adres değişikliği süreci uzayacaktır. Bu durumda önce kargonun bize geri gelmesi gerekmektedir. Kargo bize ulaştığında adres değişikliği yapılıp yeniden kargoya teslim edilecektir.

Yurtdışına gönderim yapıyor musunuz?
Yapabiliriz ancak işbu sözleşmenin konusu değildir. Yurtdışı siparişleriniz için nadas@nadasonline.com adresine mail ile ya da 0090 262 4143425 nolu hat üzerinden bize ulaşımız.
Siparişlerim eksik geldi, ne yapmalıyım?
Siparişiniz size ulaştığında, kargo görevlisinin yanında, paketinizi açmanızı ve içinden çıkan ürünlerin hasarsız olduğundan emin olmanızı önemle rica ederiz. Üründe herhangi bir hasar, yanlışlık ya da eksiklik olması durumunda, kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyip, ürünü teslim almayınız ve en kısa sürede nadas@nadasonline.com’ a e-mail göndererek veya 0262 41 434 25’ i arayarak bize bilgi veriniz.
Faturam siparişimle beraber elime ulaşmadı, ne yapmalıyım?
Talep etmeniz durumunda en kısa zamanda faturanızın aslı ya da “aslı gibidir” kaşeli bir kopyasını adresinize gönderebiliriz.

2 ürün ve üzerin siparişlerin teslimatı nasıl yapılır?
2 ürün ve üzeri alışverişleriniz tek kargo ile gönderilir. Ancak ürün tedarik süresi uzadığı için kargoya teslimat süresi de bir miktar uzayabilir.

X